Седемчасово работно време

До всички колеги, които работят или са командировани в новосформирани звена за прием на пациенти с Covid19 или интензивни звена, които обгрижват такива пациенти.

Колеги, може да се позовете на отговора на двете министерства във връзка с намаленото работно време, ако вашия работодател “случайно е забравил” да промени официално това поради промяна в условията на труд!                                                                          

Тъй като ИНТЕНЗИВНИТЕ звена официално НЕ са с намалено работно време ( освен в случаите на обгрижване на пациенти с Covid19) очакваме в най – скоро време грешката да бъде поправена, както и г- жа Сачева потвърждава в своето писмо.

Ние от Синдиката на българските медицински специалисти, ще следим стриктно дали и кога ще стане това!

Писмо от Министерството на труда и социалната политика до министъра на здравеопазването:

Кратък правен коментар относно Заповед №159/27.03.2020 г. на Министъра на здравеопазването

Представяме ви кратък правен коментар относно:

Заповед №159/27.03.2020 г.  на Министъра на здравеопазването и произтичащи от нея трудовоправни проблеми

Коментар на адвокат Диньо Бозаджиев, адвокатска кантора “Бозаджиев и партньори”.

Заповед №РД-01-159/27.03.3020 г. на Министъра на здравеопазването  е издадена във връзка с усложняващата се  епидимична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на страната и обявеното на 13.03.3020 г. с решение на Народното събрание на  Република България извънредно положение.

Със заповедта са определени в рамките на страната лечебните заведения за болнична помощ за активно лечение  исъответните структури в тях, които да извършват лечение и наблюдение на пациентите с  COVID-19, като те са разделени  в две групи- осъществяващи:

  •  лечение и наблюдение на пациенти с коронавурис в неусложнено състояние
  •   Лечение и наблюдение на пациенти с коронавирус  в състояние, нуждаещо се от интинзивно лечение

Със заповедта е вменено задължение на работодателите – управителите на болничните заведения   да осигурят медецинския персонал с лични предпазни средства и се следи за стриктното спазване на въведените в страната и в лечебното заведение хигиенни и противоепидимични мерки.

 В т.5 от заповедта изрично е посочена възможността, управителите на медицинските заведения да поискат сключване на анекси към договорите с НЗОК „за изпълнение на КП №104 „Диагностика и лечение на контагиозни вирусни и бактериални заболявания – остро протичащи, с усложнения“, което е в сила до овладяване на епидимичната обстановка, при условия и ред, определени от Надзорния съвет на НЗОК.  В този смисъл дали са предприети  действия за генериране на допълнителни средства за материално стимулиране на медецинския персонал, отговорът се дължи от работодателя.

Контролът върху изпълнението на заповедта е възложено на: Жени Начева – зам. министър и доц. Д-р Ангел Кунчев – Главен държавен инспектор.

Ежедневният контрол по места следва да се осъществява от съответните  Регионални здравни инпекции.

Във връзка с тази заповед  Синдиката на българските медицински специалисти направи запитване и до РЗИ и до Министерство на здравеопазването. Отговора на РЗИ е ,  че  право и задължение на работодателя е да съобразява с естеството и характера на работата /по неговата същност/ и произтичащите от това обязаности по осигуряване на безопасни условия на труд, въвеждането на нормирано /намалено/ работно време за определени категории работници и служители и т.н.. Същите произтичат по силата на действащото законодателство.

Очакваме отговор и от Министерство на здравеопазването!

Статистика, график и белези, които (не) ще зараснат

Бясна съм! Заразени 9 медици във Видин общо “еди колко си” и т.н …ехо ние НЕ сме статистика! Ние сме хората…тези с квалификациите, на които вие останалите разчитате! Ние сме хората, които поемаме този риск денонощно независимо на коя линия сме! Независимо в коя болница и в кой град сме, защото навсякъде има пациенти, които се нуждаят от грижи!
Но …вие журналистите питате ли се, защо има толкова заразени медици? Ами питайте! Питайте и тези, от които зависи това…нашите работодатели, началници на клиники, МЗ и най – вече РЗИ!
Ами…да взема да ви кажа защо?
Защото освен трите “богопомазани” болници ( ВМА, Пирогов и Александровска), чиито персонал беше изкаран ” под строй” да ръкопляска с добре осигурените си лични предпазни средства и да прави демонстрация…в България има още над 350 болници!
Защото София НЕ е България!
Защото в тези останалите болници лични предпазни средства НЯМА!
Идете и вижте! Питайте! В Сливен, във Враца, в Кърджали, в Монтана…изберете си град! Там колегите разполагат с две еднократни маски за седмица и няколко чифта ръкавици раздавани срещу подпис по списък, а за костюми могат само да мечтаят. Това нормално ли е?
Знаете ли какви са изискванията на СЗО за лични предпазни средства? Ами прочете ги! (има ги качени на сайта на МЗ)
Другата ” простотия” без извинение е колегите, които са под карантина с “благословията” на РЗИ ( имаме писмени доказателства), да я нарушават и да се явяват на работа, ако са включени в график. Ами…включени са в график, защото НЯМА кой да работи!
И така ….изясни ли ви се картинката” въртим се в омагьосан кръг” и изобщо на мен ” простата” медицинска сестра не ми е ясно, защо се затварят градове, села и паланки?
За съжаление, държавата отново най – безотговорно се отнесе към нас медицинските специалисти!
За съжаление, отново бяхме хвърлени в ” огъня” и този път много от нас ще “изгорят”!
И повярвайте …белезите от маските, ще зараснат, това, че по 12 часа не пием вода и не се храним ( за да пестим лични предпазни средства) също ще отмине!
Но…дано дами и господа управляващи, скъпи журналисти и вие мили хора, дано да си спомните за нас и след извънредното положение!
Дано да се сетите какво сме рискували и колко от вас сме обгрижвали? Колко от нас са били заразени? Дано…. искрено се надявам да запомните всичко това и когато дойде момента да застанете твърдо до нас, а не само да бъдем статистика в цифри!

Два експресни коментара от Мая Илиева

Мая Илиева:

Частните болници и Ковид 19

Единственото нещо, с което не съм съгласна в случая е ” уравновиловката” или ” системата Семашко” ( цитирам д-р Маджаров), който в случая е вносител на предложението да се даде по – равно 85% на ВСИЧКИ болници. Защото 85% от заработката на болница Токуда например, която е МБАЛ с над 40 клиники и разбира се с Кардиохирургия ( където са най- скъпите клинични пътеки) и преминал един пациент с COVID19 до момента НЕ се равнява на 85% на заработката на някоя държавна или общинска болница, които в момента са на първа линия и ежедневно обслужват пациенти с коронавирус. Не трябваше ли частните болници да бъдат по схемата 60/40, както останалия” бизнес” в България? Не трябваше ли тези болници, които бяха ЗАДЪЛЖЕНИ от държавата да разкрият звена за прием на пациенти с коронавирус да бъдат финансирани на 100%? Защо господата от БЛС и хора коментиращи нашите искания преди време, като ” уравновиловка” и “системата Семашко” сега разчитат на държавата ? Къде отиде натовареността на болниците? Защо няма критерии за финансиране на болниците идентично с критериите за получаване на допълнителните 1000 лева от медицинските специалисти на ” първа линия”? Затова дами и господа в костюмчетата много добре си помислете, когато ние поискаме увеличение на заплатите в частния сектор дали ще кажете ” това зависи от собственика”! Защото законите в България са еднакви за всички независимо от собствеността! Защото колелото се върти и накрая ” частника” и ” бизнеса” отново разчитат на държавата…А ние от своя страна разчитаме държавата да направи законите така, че ” бизнеса” да не богатее за наша сметка!

За Националния рамков договор (НРД)

В резюме НРД е театрална постановка! Защо? Защото никога в България след 1990г, година НЕ СА ПРИЗНАТИ ПРОФЕСИИТЕ от сферата на здравеопазването! Като няма признати професии как се определят клинични пътеки? А това означава само ЕДНО, че клиничните пътеки са нищожни и незаконни, НА ОСНОВАНИЕ, ЧЕ не са съгласувани със съсловните организации по професии от сферата на здравеопазването определени със ЗАПОВЕД РД01-931 от 27 декември 2010 г. на министър Тотю Младенов а именно прякото прилагане на Международната стандартна класификация на професиите ISCO 08 утвърдена като европейски стандарт чрез Регламент (ЕО) № 1022/2009 (OB, L 283 от 30 октомври 2009 г.) и Препоръка 2009/824/ EO на Комисията от 29 октомври 2009 г. относно използването на Международната стандартна класификация на професиите (ISCO-08) в държавите – членки на Европейския съюз!!! Защо НЗОК плаща за НЕРЕГУЛИРАНА медицинска помощ като разрешава да се източва здравната каса? Всички специалисти от сферата на здравеопазването незабавно следва да получават възнаграждение две минимални работни заплати до сключване на НРД ПО ЗАКОН!!! Нищожен договор или решение на съд нямат давност , нито правни последици!!!

Отворено писмо на СБМС до всички институции от 20 март – продължава да е актуално!

ИЗХ. №.13                                                                   

до г-н Бойко Борисов Министър – председател на Република България

до г-н Кирил Ананиев Министър на здравеопазването на Република България

до г-жа Цвета Караянчев Председател на Народното Събрание

до всички парламентарно представени партии и независими  депутати

Г-да управляващи,

В момент като този, изискващ цялостна мобилизация на всичкия наличен човешки ресурс в областта на здравеопазването, за пореден път съсловието на медицински специалисти е унизено!  Липсата на изградена навременна стратегия, обезпечената с точни и ясни алгоритми, план за разпределение на работата между болниците, осигуряване на  всички необходими предпазни средства, обучение на персонала, липсата на наш представител (на съсловието) в Кризисния щаб, доведоха до пълен хаос. Оказва се, че сме принудени да работим без защитни предпазни средства, не само на „първа линия“. Затова заявяваме, че е АБСОЛЮТНО БЕЗОТГОВОРНО  да го правим по начин, застрашаващ нашия живот, този на пациентите и близките ни хора. Не е нормално да изисквате от нас да го приемем за морален дълг към обществото заради това, че сме дали клетва. Вие, господа, също сте се клели. Вие, господа, обезценихте труда ни, сега обезценявате живота ни.  ДОКОГА?!?

Болниците и колегите, които ще поемат удара, ще работят денонощно, ще бъдат под карантина, ще рискуват живота си и ще спасяват живот, но няма как да си получат заплатите, защото се спира плановият  прием на пациенти и плановите операции, НЯМА ОБОРОТ, НЯМА до се достигнат лимитите, НЯМА ДА ИМА ПЕЧАЛБА за болницата, пардон, търговското дружество! Да ви питаме сега, как държавата ще финансира „търговското дружество“ ? Как ще ни заплатите за къртовския труд, който полагаме? Ето затова, господа управляващи, ние казваме, че сте ни превърнали в  „нормени работници“.  Ето затова казваме: здравеопазването трябва да бъде въпрос на Национална сигурност!

Защото… дали някой от вас ДОБРОВОЛНО ще се откаже от своята заплата за общото благо? Дали някой от вас ДОБРОВОЛНО ще ни плати кредитите към банките? Дали някой от вас ДОБРОВОЛНО ще се погрижи за нашите близки, деца и родители през времето, когато ние изпълняваме „дълга си“, защото сме давали клетва? Ето за това става въпрос! Искаме да не ни се налага „да хвърляме чоп“, кой да бъде защитен и кой да бъде поставен на риск! В момента ни изпращате „на война без патрони“, но запомнете…ако първи паднем в „битката“, значи тя никога няма да бъде спечелена ..

Отново поставяме на вашето внимание нашите искания ( вх.№ в МЗ 92-ф-23/ 10.03.2020г)при работа в рискови условия, а именно:

  1. Застраховка живот
  2. Декларация от работодателя за БЕЗПЛАТНО лечение при необходимост или усложнение от КОВИД – 19 (задължително болничен отпуск на тези, които ще бъдат под карантина, а не за сметка на личния платен годишен отпуск)
  3. Безопасни лични предпазни средства по Европейски изисквания
  4. Дните, в които ще бъдем под карантина (в лечебното заведение) и ще работим там, да ни бъдат заплатени допълнително (5 брутни работни заплати)
  5. Допълнителен отпуск като компенсация за времето, през което медицинските специалисти са били под карантина и са работили в лечебното заведение.

На масата за преговори все още е нашето споразумение, което вие доброволно отказахте да подпишете. Тоест държавата доброволно се отказа от нас, медицинските специалисти, и абдикира  от своите задължения и отговорности, а сега в така създалата се критична ситуация, прибягва до мобилизация, санкция, и дори се заговори за затвор.

С това ли, господа управляващи, ще ни решите проблемите ? Защото наистина се оказа, че нашите искания не са синдикални, а политически. Защото изисква политическа воля, за да бъдат решени. Сега имате тази възможност. Докажете че имате нужда от нас, медицинските специалисти, и гласувайте някой от тях:

  1. Подписано постановление от Министерски съвет за защитена професия, с което държавата да гарантира минимума на заплащане от 2 минимални работни заплати за професията
  2. Нощен труд 0,5% от основната заплата- на час
  3. Промяна в категорията труд

За да можем и ние да бъдем спокойни, за да имаме гаранциите на държавата, да си свършим работата професионално, а не да напуснем професията, принудени от рисковите условия, при които ще трябва да работим и от невъзможността на „търговското дружество“ да ни изплати заплатите за денонощния отговорен труд, който ще положим. Разчитаме на вашия здрав разум, разбиране, и не на последно място, загриженост за живота на хората, които ние можем да спасим. Здравето на българския народ трябва да е Национален  приоритет !

20.03.2020г.                                                 

Председател СБМС:………………………….

/МАЯ  ИЛИЕВА /

Извънредното положение и нашите права

Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, приет на 13.03.2020 г. от Народното събрание и правото на платен годишен отпуск по Кодекста на труда на работниците и служителите


В Синдиката  на българските медицински специалисти постъпиха множество сигнали и запитвания относно законосъобразността на действия на управители на болнични заведения, които устно са „указвали“ на медицинските служители, поради липса на натовареност на съответните  структурни звена в тях, да ползват полагаемият им се платен отпуск. Тази „процедура“ се е осъществявала чрез подаване на молби за отпуски, изходящи от всяко конкретно медицинско лице. Т.е. от формална гледна точка отпускът е предоставян при хипотезата на постъпила молба – искане от служителя.

Обръщаме се към членовете на Синдиката, както и към другите медицински специалисти в здравните заведения на страната, категорично да се противопоставят на тази порочна практика.

Реда за ползване на годишния платен отпуск е регламентиран в чл. 172- 178 от Кодекса на труда.    Категорично е посочено, че: работодателят е длъжен да осигури ползването му в рамките на календарната година, за която се отнася, а ако  поради напр. производствени причини ползването е отложено, то следва да се осигури възможност за ползване на поне половината отпуск, а останалата половина –   до изтичане на 6 месеца след края на съответната календарна година.

        В КТ Изрично са посочени случаите, в които работодателят може  да задължи служителя, без негово съгласие да ползва дължимият му отпуск при следните случаи:

  • Когато служителят не е поискал ползването на отпуска, след покана на пработодателя,  до края на календарната година за която се отнася
  •  При престой  повече от 5 дни
  • При ползване на  отпуска едновременно от всички служители

Със закона за извънредните мерки, бе предвидена и допълнителна възможност за работодателя – съгласно чл.7 ал.2 от този закон, работодателят може да предостави до 1/ /една втора/ от платения годишен отпуск на служителя без негово съгласие.

С този закон е създаден и нов чл.173а от КТ. Съгласно ал.1 от същия – Когато при обявено извънредно положение със заповед на работодателя  или със заповед на държавен орган е преустановена работата в предприятието, на част от предприятието или на отделни работници и служители, работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника и  служителя и без негово съгласие, включително и на работник или служител, който не е придобил 8 месеца трудов стаж.

Видно от текста на закона, за да се ползва от това свое право, работодателят трябва  със заповед да преустанови работата на предприятието, респ. това да е станало с акт на друг , компетентен държавен орган.

 Абсолютно незаконосъобразно е, чрез устни разпореждания да се задължават служителите  да подават молби за ползване на отпуск, въпреки нежеланието им.

      Съгласно новия чл.138а ал.2 от КТ  „В предпиятието или негово звено работодателят може да установи за целия период на обявено извънредно положение или за част от този период непълно работно време за работещите на съгласно трудовите си договори на пълно работно време. Това право се ползва едностранно от работодателя чрез издаване на заповед или друг документ, поради което не е необходимо да се сключва допълнително споразумение.  При въвеждане на непълно работно време на това основание, не се прилагат изискванията на КТ за предварително съгласуване с представителите на синдикалните организации

Актовете на работодателя за принудително ползване на  платен годишен отпуск от работниците и служителита подлежат на съдебен контрол.

Адвокатска кантора: „Бозаджиев и партньори“

Първо КТД за СБМС

Синдикатът на българските медицински специалисти (СБМС), сключи своят първи Колективен трудов договор (КТД), в град Карлово.

М. Илиева, К. Механджийска, В. Ганчева за ситуацията към 15.03.2020г.

Мая Илиева: Господа управляващи живота ни толкова ли струва? Задръжте си тези 1000 лв, който до вчера щяха да ” счупят” държавата! Тези пари НЕ ни решават проблемите! Тези пари НЯМА как да компенсират ЛИПСАТА на предпазни средства! Тези пари са някакви подаяния за хората, които рискуват живота си! Дори ” доброволците” са платени по- добре ( 70 лв на ден сметнете за месеца колко е).
Но…най – важното какво значи ” на първа линия”? В момента всички, които по един или друг начин участват или съдействат в тази критична ситуация са на” първа линия”, като започнем от границата, през джипитата, през ЦСМП, екипите в линейките, болниците, ако щете аптеките, полицаите, шофьорите в градския транспорт и т.н и т.н ВСИЧКИ са в потенциален риск! Парите НЯМА да ни опазят!
Колеги, не се радвайте….на обещания! И не притъпяване инстинкта си за самосъхранение, защото тези 1000 лв НЕ могат да заместят личните предпазни средства! Вие трябва преди всичко да сте здрави за да си свършите професионално работата, за да се приберете при вашите семейства и най – накрая за да можете евентуално да изхарчите тези 1000 лв….
ИСКАМЕ ДА НИ ЗАПАЗИТЕ ЖИВИ!
ИСКАМЕ лични предпазни средства и то в достатъчно количество по предписание от МЗ!
ИСКАМЕ да не ни се налага да” хвърляме чоп” кой да бъде защитен и кой да бъде поставен на риск! В момента ни изпращате “на война без патрони”, но запомнете….ако първи паднем в “битката” значи тя никога няма да бъде спечелена!…

Красимира Механджийска: Здравейте, колеги, здравейте сънародници, Аз съм Медицинска сестра. Днес съм изпълнена с гняв и омерзение!
Защото през годините аз и колегите ми : лекари, сестри, фелдшери, санитарни, лаборанти , рехабилитатори, акушерки, санитарни инспектори бяхме поставяни в най-ужасяващо положение, обричани на бедност, невъзможност за личен живот, мизерни пенсии, принуждавани да продаваме на безценица труда си в чужбина за да оцеляваме.
Повече от година колегите ми организират протести, палаткови лагери, гражданско неподчинение, за да привлекат вниманието на обществото върху безнадежността в която се намира Здравеопазването ни, лишено от най важният ресурс-човешкият.
Да предупредим управляващите за неподготвеността ни в случай на сериозна криза.
Реакцията беше поредица от лъжи. Нищо от нашите искания не беше изпълнено!
Опитвахме да сигнализираме за ужасното състояние на болничните сгради, за липсата на елементарни хигиенни условия, за повсеместната разруха в болниците, в който най често се лекуват обикновените хора. Никаква реакция. Частните болници никнеха като гъби, източваха НЗОК, обогатяваха неколцина избрани. Ние оставаме нечути и невидяни.
Когато се зададе опасността от зараза предупреждавахме за неподготвеността на системата, за липсата на предпазни средства и хора. И пак обещания без почти никакъв резултат.
Е, сега сме в извънредно положение. Все още, въпреки обещанията предпазните средства са оскъдни, инструкциите – противоречиви и неадекватни, отново ни засипват с обещания!
Искат от нас да си рискуваме здравето, живота и живота на семействата. Днес ни обещаха някакви пари, за тези които са на първа линия!
Кои са на първа линия? Дали ОПЛ, които преглеждат десетки болни на ден, дали Спешна помощ, дали колегите в училищно и детско здравеопазване? Дали колегите, работещи в отделенията? Кой може да гарантира, че човек със счупване не е заразен? Или с каквото и да било друго заболяване? И кой ще решава кои са на първа линия?
И кога най после ще имаме достатъчно адекватни предпазни средства?
А колегите, които са били в контакт с вируса и трябва да останат под карантина? Кой ще им гледа семействата?
Пак ли ще ни излъжа и принесат в жертва? Не, ще искат от нас сами да се жертваме!

Веселина Ганчева: Медицинските специалисти са отговорни хора, но не и безумни!
Безумие и безотговорност е колеги, да работим без необходими предпазни средства! Ако ние първи се заразим, кой ще се грижи за пациентите?
Да не забравяме, че 80% от нас работят в няколко болници.
Обръщам се към господа управляващите, никой от нас не би отказал да работи, ако се чувства защитен!
Вие подсигурихте ли на хората защита?
Не, но побързахте да вземете всевъзможни безумни мерки, за да накарате тези, които отказват работа /ако са незащитени/, да ги върнете на работа. Изпратиха се адресите на колегите, за да ги събират с полиция. Според вас, това колко демократично и доброволно е?
На 13.03.20г. линейки с пациенти
обикаляха от болница в болница в цяла София и никой не искаше да ги приеме. Обяснете ми вие господа от кризисния щаб, колко трябва да сме спокойни? Няма никаква яснота, коя болница кои пациенти да приема.
Екипите и пациентите с линейките идват екипирани от главата до краката, а ние трябва да ги приемаме с голи ръце. Това нормално ли е?
Едва в Четвъртък вечерта МЗ изиска списъци на необходимите предпазни средства за болниците до юли месец. Никой не знае кога ще дойдат, а пациентите стават все повече. Не трябваше ли вместо дълбокомислено да ни пълнят главите колко са отрицателните резултати и да се чудят, кога ще се появи първият положителен пациент, да решат, кои ще са болниците, които ще ги приемат, да ги подсигурят с всичко необходимо и да ги обучат как да се справят? Не трябваше ли още в началото да събират доброволци, на които най-малкото да направят застраховка живот?……… Въпросите са страшно много и повечето нямат отговор.
Ще завърша с призив към колегите, отстоявайте правата си, не бъдете безотговорни, отказвайте да работите без предпазни средства, това би спасило много животи!

Мая Илиева: открито писмо до управляващите, 13 март 2020г.

До министъра на здравеопазването и до всички вас г-да управляващи, които отказахте да се споразумеете с нас – медицинските специалисти.

Аз съм медицинска сестра. Аз съм РЕАНИМАЦИОННА медицинска сестра. Наблягам на това, защото в МЗ не правят разлика между колегите, които работят в операционна и нас реанимационните, които поемаме пациентите след приключване на операцията.

Искахме, само да работим на 7 часа, като тях .

Ние сме тези, които се грижат за пациентите на изкуствена апаратна вентилация и в така създалата се ситуация ще имате нужда точно от такива специалисти.
За респираторите пиша ….дето сега тепърва ще купувате. Запомнете едно: може да купите и 100 респиратора, но ако НЯМА специалисти, които да обгрижват хората и да работят с тези апарати значи нямате нищо!

Искам да ви кажа, че РЕАНИМАЦИОННА медицинска сестра НЕ се става за един ден! Защото това, което работим НЕ е по силите на всеки, а трябва и много опит. Защото пациентите, които са в реанимация това са най- тежките и в много случаи залежали пациенти. Защото точно те имат нужда от специализирани грижи не само по отношение на хемодинамиката, но и по отношение на грижите за тях ( тук мога много да пиша). Обръщам ви внимание, защото в пространството се прокрадват идеи ” да бъдат мобилизирани социални работници, учени от БАН и т.н, които да бъдат обучени да работят с респираторите, а за медицински сестри да се минава на КУРС”. Това е безумие и даже не си го помисляйте!

Нашите професии се изучават с години, ние сме ВИСОКО КВАЛИФИЦИРАНИ кадри, които НЯМА как и НЯМА с кого да замените! Аз лично обичам професията си и я считам за мое призвание. Можех да избера и друг път, имах тази възможност. Можех да избера работа, която не е толкова натоварена, имах достатъчно предложения. Но аз избрах да си остана РЕАНИМАЦИОННА медицинска сестра и да работя това, което обичам. НЯМАМ намерение да “дезертирам” и ще изпълня професионалния си дълг, ще бъда на първа линия особено в създалата се ситуация. Но….не на всяка цена,а само, когато вие г-да управляващи изпълните своите задължения, като се погрижите да запазите живота ми, като ми осигурите предпазни средства такива, каквито ползват моите колегите от останалите европейски страни.

Защото тогава и САМО тогава аз ще мога да си свърша работата, както трябва и ще бъда полезна на хората в нужда. И за момента това е най- важното нещо, което задължително вие трябва да изпълните! За всичко друго ще се погрижи “търговското дружество”, защото в тази ситуация то ще се върне, като БУМЕРАНГ срещу вас! Защото сега ще се окаже, че тези болници и тези колеги, които ще поемат удара, ще работят денонощно, ще бъдат под карантина, ще рискуват живота си и ще спасяват живот НЯМА да си получат заплатите! А… няма да ги получат, защото се спира плановия прием на пациенти и плановите операции, НЯМА ОБОРОТ, НЯМА да се достигнат лимитите, НЯМА ПЕЧАЛБА за болницата пардон ” търговското дружество”! Да ви питам сега как държавата ще финансира ” търговското дружество”? Как ще ни заплатите за къртовския труд, който полагаме?

Ето за това г – да управляващи ние казваме, че сте ни превърнали в ” нормени работници”. Ето затова казваме, че здравеопазването трябва да бъде въпрос на национална сигурност! Защото …дали някой от вас ДОБРОВОЛНО ще се откаже от своята заплатата за общото благо? Дали някой от вас ДОБРОВОЛНО ще ни плати кредитите към банките? Дали някой ДОБРОВОЛНО ще се погрижи за нашите близки, деца и родители, през времето, когато ние изпълняваме ” дълга” си, защото сме давали клетва? Ето за това става въпрос системата е ПОРОЧНА! И въпреки всичко ние медицинските специалисти ОТНОВО в името на хората, в името на общото благо, в името на живота ще бъдем по работните си места!

ЗАТВАРЯМЕ временно палатковия лагер! ИЗВЪНРЕДНО положение!
И аз истински се надявам след това вие г – да управляващи да оцените труда ни и ДОБРОВОЛНО да ни решите проблемите! Не ни принуждавайте отново да излезем на улицата, не ни унижавайте, защото ние ще бъдем най – полезни там, където хората имат нужда от нас. Сега за съжаление ” битка” ни чака надявам се все пак, че ще бъде със щастлив край.
А до тогава… Господ да ни пази!

От една ” луда, терористка с психологически проблеми” или просто РЕАНИМАЦИОННА медицинска сестра….

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!